Cam Saklama ve Montaj Talimatları

1.) İstifleme doğrudan beton veya toprak zemin üzerinde; ıslak ve rutubetli yerlerde yapılmamalıdır.
2.) Isıcamlar uzun kenar üzerine dike yakın durumda (~10° lik açi ile) yerleştirilmiş paletler üzerine ve palet tabanına dik oturacak şekilde stoklanmalıdır.
3.) Her bir ünite arasına ayırıcı (örneğin mantar takoz) konularak camların birbirine doğrudan teması önlenmelidir.
4.) Ünitelerin arkası palete yaslanmalı, noktasal yük binmelerinden ve Isıcam ünitesinin tek caminin tabana değmesinden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde basınç değişikliğine bağlı olarak meydana gelebilecek şişmeler ve 2–3 misli kuvvet yüklenmesi sonucunda kırılmalar veya bozulmalar meydana gelebilir.
5.) Değişik boyutlu Isıcamların istiflenmesinde küçük boyutlu camlar büyük boyutlu camların önüne gelmeli, göbekten basmayı önlemek için iki camin arasına uzunlamasına latalar konmalı, lataların arası 50 cm’yi asmamalıdır.
6.) Isıcam ünitelerinin kenarlarında yer alan yalıtım macunlarının direk güneş ışığına maruz kalabileceği durumlarda ısıcam ünitelerinde ikincil sızdırmaz olarak silikon kullanılması gerekmektedir.
7.) Sevk edilen camların ve doğramaların güneş ve yağmura maruz kalmadan muhafaza edilmelidir, muhafaza koşullarından kaynaklı hatalardan firmamız sorumlu değildir.
8.) Sevk edilen camların montaj öncesi ve sonrası ısıl kırılma risklerinden oluşan kırılmalardan firmamız sorumlu değildir.
9.) Yurtiçi ve yurtdışına giden tüm insicamlara basınç deliğinin açılıp açılmayacağı müşteri tarafından cam siparişi sırasında mutlaka belirtilmelidir, belirtilmemesi durumda oluşacak hasarlardan firmamız sorumlu değildir,
10.) Ayrıca bu konuyla doğrudan alakalı olmamakla birlikte renkli ve reflektif kaplamaların camların u gibi sistemlerde temperli kullanılması gerektiği vecam türünden bağımsız olarak camların kenarlarına montaj sırasında hasar verilmesi halinde (veya camın kenarlarında yüksek baskı oluşturulması halinde) camların kullanımı sırasında ısıl genleşmelere bağlı olarak kırılabileceğini belirtmekte fayda görülmekte.
11.) Isıcam markalı ürünlerin montajında kullanılacak malzemeler (strüktürel silikonlar sızdırmazlık silikonları, derz dolgu silikonları, yapıştırıcılar v.b) asidik solvent içermeyen uygun malzemeler olmalıdır.
12.) Isıcam üniteleri ile montaj malzemelerinin (strüktürel silikonlar sızdırmazlık silikonları, derz dolgu silikonları, yapıştırıcılar v.b) teması halinde bu malzemelerin Isıcam üretimnde kullanılan birincil ve ikincil yalıtım macunları (polisülfis, poliüretan, ısıcam dolgu silikonu) ile uyum testlerinin yapılması gerekmektedir. Söz konusu uyun testlerinin silikon üreticilerinin laboratuvarlarında yaptırılması, uygulamayı yapan montaj firmasının sorumluluğundadır.
13.) Ayrıca bu uyarılar doğrultusunda hareket edilmemesi halinde oluşacak olan bozulmalardan kaynaklanan sorumluluğun kendilerinde (montaj firmasında) olacağı ayrıca belirtilmelidir.
 

1.) Yurt dışı projelerinde sandık ambalajlı camlar EXW “TURANCAM ÇEKMEKÖY” fabrika teslimidir.
2.) Yapılacak tüm reklamasyonlar başvuruları yukarıda açıklanan standartlar kapsamında değerlendirilecektir.
3.) Camların ihraç kayıtlı kesilebilmesi için gerekli evrakların tarafımıza eksiksiz ulaşması gereklidir. Bu takdirde KDV talep edilmez.
4.) Müşteri, onaylı sipariş formunu mail ya da Fax sureti ile bildirmesi durumunda firmamız, sipariş verilen ürünün bedelini – müşteri mali almaktan vazgeçse dahi – almaya ve talep etmeye hak kazanmış sayılacaktır.
5.) Teslim Tarihi: Kesin sipariş onayına takiben stoklar ve üretim programına göre ayrıca verilecektir.
6.) Vadesinde yapılmayan ödemeler için, TL’de Aylık %5 vade farkı uygulanmaktadır.
7.) Banka ödemelerinde transfer masrafı, müşteriye aittir.
8.) Projenize özel yapılan sevkiyatlarımızda depozitolu olarak gönderilen küçük metal sehpalarımız 12.000 TL + KDV, büyük sehpalarımız 18.000 TL + KDV olarak fatura edilecektir. 30 gün içerisinde iade edilmeyen sehpaların bedeli talep edilecektir.

1.) TS EN 572-2 Float Cam
2.) TS EN 1096 Binalarda Kullanılan Kaplamalı Camlar
3.) TS 3539 EN 1279 Çift Cam Üniteleri
4.) TS EN 12150 Tam Temperlenmiş Camlar
5.) TS EN 1863 Kısmı Temperlenmıs Camlar
6.) TS-EN-Iso-12543 1-6 Binalarda Kullanılan Lamine Camlar Ve Lamine Güvenlik Camları